18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

1
Onlar Temiz kanlarını fada ettikleri bu güzel vatan topraklarında yatıyorlar. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, gözlerini kırpmadan asil kanlarını bu topraklara akıtan aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

EvrenselFilm Ekibi

Film Hakında Yorumlar
18 Yorum yapıldı. Siz de yorumunuz yazın!

 1. yozgadi 18 Mart 2013 - 13:00

  TEŞEKKÜR EDERİM

 2. Ümit 18 Mart 2013 - 13:35

  Ruhları şad olsun tum vatan haınlerıne kapak olsun

 3. ahmet 18 Mart 2013 - 13:58

  öyle bir imanla mücadele etmişler ki elin gevuru biz çanakkale de tanrıyla savaştık diyebilmiştir

 4. HARUN KÜÇÜK 18 Mart 2013 - 14:04

  ÇANAKKALE GEÇİLEMEZ
  DUR YOLCU
  BİLMEDEN GELİP BASTIGIN
  BU TOPRAK
  BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR..
  18 Mart ÇANAKKALE ZAFERİ

  Çanakkale Savaşı yalnız bizim tarihimizin değil yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir.Çanakkale Boğazı’nı savaş gemileriyle zorlayarak aşma, böylece İstanbul’a kavuşma isteği Avrupa büyük devletlerinin yıllardır en büyük isteğidir.

  1914 yılında I. Dünya Savaşı’nın başlaması ile İtilaf devletleri bu isteklerini gerçekleştirme fırsatının doğduğuna inandılar. Bu inançla İngiltere ve Fransa işbirliği yaparak 3 Kasım 1914 günü alacakaranlıkta Bozcaada’dan Boğaz’ın ağzına doğru yaklaştılar. Buradan istihkamlarımıza doğru ateş açtılar, İngilizler Seddülbahir ve Ertuğrul tabyalarını, Fransızlar da Anadolu yakasında Kumkale ve Orhaniye tabyalarını havan topu ile dövdüler. Cephaneliğimize isabet eden top mermisiyle on bir ton barut havaya uçtu, subay ve erlerimiz şehit düştü, İngiliz Donanma Komutanı Amiral Carden Çanakkale önlerinde gösteriler yaptı, düşman denizaltıları boğazı geçmeye kalktılar.

  24 Kasım 1914 günü bir Fransız denizaltısı Boğaz sularında görüldü. Bu denizaltıyı gören topçularımız düşman üstüne ateş yağdırmaya başladı. 2 Aralık günü İngiliz denizaltısı da bir deneme yaptı. Derinden engelleri aşarak Boğaz’a girdi. Yedi yüz elli metre ilerde bulunan Mesudiye zırhlısına torpil atarak bu gemimizi batırdı. Zırhlımızda bulunan subaylardan onu ve erlerden yirmi dördü şehit düştü.

  19 Şubat 1915 günü düşman savaş gemileri öğleye kadar uzun menzil*li bir bombardımana girişti. Boğaz’a iyice sokuldular. Tabyalarımız akşama doğru düşman savaş gemilerine karşılık verdi. Ertuğrul ve Orhaniye tabyalarından atılan ateş karşısında düşman oldukça bocaladı.

  İtilaf devletleri gemileri diledikleri gibi ilerleyemiyor, amaçlarına ulaşamıyordu. Lodos fırtınasını başarısızlıklarının nedeni olarak görüyorlar*dı. Havalar düzelince yeni saldırılar düzenlendi. Yine sonuç alınamayınca düşman gemilerine komuta eden Amiral Carden görevden alındı. Yerine 17 Mart 1915 günü Robeck atandı. Yeni komutan 18 Mart 1915 günü donan*mayla Boğaz’a saldıracağını, yakında İstanbul’da olacağını Londra’ya bildir*di.

  Bu arada Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Albay Cevat Çobanlı 17/18 Mart gecesi Boğaz’a mayın hattı döşenmesi emrini verdi. Aldığı emir gereği Binbaşı Nazmi Bey Nusret Mayın gemisi ile o gece yirmi altı mayın, Boğaz’a on birinci hat olarak döşendi. Boğaz’daki mayın sayısı on bir hat olarak 400′ü aşmıştı.
  18 Mart 1915

  İngiliz ve Fransız savaş gemilerinden oluşan, o dönemin en büyük deniz gücü, üç filo olarak sabahleyin Çanakkale Boğazı’na girdi.

  Bu donanmanın ilk grubunu oluşturan filoda, İngilizlerin Queen Elizabeth zırhlısı ile İnflexible, Lord Nelson ve Agamemnon savaş gemileri bulunuyordu.

  İkinci grupta İngiliz Kalyon Kaptanı komutasında Ocean, İrresistible, Wengeance Majestic gibi savaş gemileri yer almıştı. Üçüncü filo ise Prince, Bouvet, Suffren gibi Fransız savaş gemilerinden oluşuyordu.

  İngilizler ve Fransızlar zayıf Türk savunmasını kolayca susturarak Boğaz’ı kolayca geçebileceklerim umuyorlardı. Bu umut ve güvenle 18 Mart 1915 günü düşman savaş gemileri şiddetli bir ateşe başladılar. Rumeli Mecidiyesiyle merkez bataryaları şiddetli bir ateşe tutuldu. Boğazdaki düşman gemileri Hamidiye istihkamlarına yüklendi. Bunu gören Dardanos bataryaları ateşi üzerlerine çekmeye çalıştı. Az sonra, tüm gemiler, Dardanos’a saldırdı. Dardanos tabyamız saldırılara şiddetle karşı koydu. Bu arada Mesudiye tabyası da ateşe başlamıştı. Mesudiye üzerine ateş açılınca Hamidiye onun yardımına koştu. Bu arada kıyı bataryalarımız düşman üstüne ateş yağdırmaya başladılar. Bunalan düşman kaçmak isterken topçu atış*larıyla karşılaşıyordu. Düşman gemilerine göz açtırılmıyordu. Karşılıklı bu korkunç bombardıman bir saat kadar sürdü. Bu karşılıklı bombardımanı bir yabancı yazar şöyle anlatıyor:

  «insan manzarayı gözlerinin önünde canlandırabilir. Kaleler, toz duman bulutları içinde kaybolmuşlarda Yıkıntıların arasından arada bir alevler yükseliyordu. Gemiler, çevrelerinde fışkıran sayısız su sütun*ları arasında yavaş yavaş hareket ediyorlar, bazen duman ve serpintiler arasında iyice görünmez oluyorlardı. Tepelerden ateş eden havan toplarının alevleri görülüyor, ağır toplar yer sarsıntıları gibi gümbürdüyordu.»

  Bombardıman sırasında Türk tabya ve bataryaları büyük zarar görmüştü. Amiral Robeck Fransız gemilerini geri çekerek İngiliz savaş gemilerini ileri sürdü. Tam bu sırada müthiş patlamalar oldu. Bouvet ve Suffren savaş gemileri mayına çarparak sarsıldılar, manevra kabiliyetini kaybettiler. Bir gece önce Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlar görevlerini yapmışlardı. Boğazın berrak sulan üzerinde bir dev gibi yatan Bouvet ve Suffren’e tarihi Hamidiye bataryamızın keskin nişancıları ateş açtılar. Çanakkale Geçilmez kitabının yazarı Alan Moorehead olayı şöyle anlatıyor.

  «Saat 13.45′de Suffren’in az gerisindeki Bouvet müthiş bir patla*mayla sarsıldı. Güverteden göğe kesif bir duman yükseldi. Gittikçe hızlanarak yana yattı, devrilip gözden kayboldu. Olayı görenlerden birinin ifadesine göre «Bir tabak, suda nasıl kayıp giderse o da öylece kayıp gitti.»

  Türk tabyaları, Boğaz’ı geçmeye çalışan düşman gemilerine durmadan ateş ettiler. Bu arada düşman Boğazdaki mayınları temizlemek için mayın tarayıcılarını boğaza soktu. Tabyalarımız mayın tarayıcılarına ateş açtılar. Açılan ateş yağmur gibi yağmaya başlayınca düşmanlar panik içinde kaçtılar. Bu arada düşman savaş gemilerinden İnflexible, İrressitible büyük hasar gördü. Batanlar oldu. Daha sonra Queen Elisabeth ve Agamemnon yaralan*dı. İtilaf devletleri Çanakkale Boğazı’nı denizden aşamadılar. Büyük kayıp*lar vererek : Çanakkale Boğazı’nın geçilemeyeceğini öğrendiler.

  İtilaf devletleri Çanakkale Boğazı’nın savaş gemileri ile aşamayınca bu kez çıkarma yapmayı planladılar. Artık Çanakkale kara savaşları başlı*yordu. Kara savaşında düşmanın nereden çıkarma yapabileceği tartışıldı. Mustafa Kemal Kabatepe ve Seddülbahir’den, Alman komutan Von Sanders ise Bolayır ve Anadolu yakasından çıkarma yapılabileceği görüşündeydi. Alman komutanı Von Sanders’in görüşü ağır bastı, ve askerler o yöreye yerleştirildi.

  Düşman güçleri 25 Nisan 1918 sabahı Mustafa Kemal’in düşündüğü noktadan saldırdı. 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Kocaçimen’de Conkbayır’da savaştı. Cephanesi biten askerlere :

  — Süngü tak! emrini verdi. Daha sonra ;

  — Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir, dedi.

  Tarihin bu en büyük siper savaşı başlamıştı. Siperler arası uzaklık sekiz on metre kadardı. Türk siperlerinden hiçbir asker ayrılmıyordu. Şehit düşenlerin yeri hemen dolduruluyordu. Her adım başına bir mermi düşüyor; toprak adeta tüterek kaynıyordu. Düşman dalgalar halinde Conkbayır’a doğru ilerliyordu. Bu arada Mustafa Kemal, Anafartalar Grup Komutanlığına atandı. Anafartalar Savaşı’nda düşmanın attığı şarapnel misketi Mustafa Kemal’in göğsüne isabet etti. Ancak cebindeki saate çarptığından bir şey olmadı.

  Kısa sürede Türk ordusu her yerde büyük başarılar kazandı. Düşman şaşkına döndü, bozguna uğradı.

  Çanakkale kara savaşlarının en önemli cepheleri; Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Arıbumu, Kabatepe, Conkbayırı ve Anafartalar’dır. 19 – 20 Aralıkta Anafartalar ve Arıburnu cephesi, 8-9 Ocak’ta Seddülbahir düşmanlar tarafından boşaltıldı. Böylece 1915 baharında parlak umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitti.

  Çanakkale savaşlarında 250 binin üzerinde askerimiz şehit düştü. Düşman kayıpları ise bu rakamın üstündedir.

  Çanakkale savaşlarının unutulmaz kahramanı, Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal’in başarısı ilerde başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kaynağı oldu.

  Bağımsızlığımızı savunmak, yurt topraklarımızı korumak için yapılan savaşlar kutsaldır. Çanakkale ve Ulusal Kurtuluş Savaşımız da bunun en güzel örneğidir.

 5. Oğuzhan Özgür 18 Mart 2013 - 16:02

  Şehidlerimizin Ruhları Şad Olsun
  Vatan Sağ Olsun
  Hiç Bir Türk Askeri Geri Dönmeyi Hiç Düşünmediler.
  Dönemediler..

 6. erhan liyepa 18 Mart 2013 - 18:03

  sanırım rahmetlilerin tırnağı olsak bu vatanın sırtı yere gelmez

 7. aziz imer 18 Mart 2013 - 23:49

  Dedemde Çanakkale savaşı dahil7 sene bu vatan için savaşmış ve gazi olarak evine dönmüş.Onun anlattıklarını dinlerken tüylerim diken diken olurdu. O’nun ve bu vatan uğruna kanlarını ve canlarını veren tüm şehitlerimizin ve ahirete göçen tüm gazilerimizin ruhları şad mekanları cennet olsun. Bu günlerde vatan hainleir ile birleşip Bu cennet vatanı bölmeye ve parçalamaya çelışanların da Yüce Rabbim belalarını versin.Çabaları boşuna zamanı geldiğinde BU Topraklar daha bir çok Vatan Kahramanı Yetiştirecek güçtedir emellerine nail oalamayacaklar.

 8. erzincanlı 19 Mart 2013 - 0:13

  Tüm Şehitlerimizin Ruhu Şad Olsun…Onlar Sayesinde Ayakta bu Millet…

 9. BURHAN 19 Mart 2013 - 0:52

  BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN ONLARIN HAKKI ÖDENEMEZ

 10. bucuklusaat 19 Mart 2013 - 0:53

  Ruhları şad olsun…Lakin bugün gidin görün ki Çanakkale Şehitliğinde ATATÜRK ün ismi bile yok…Ben görünce şok oldum…Sebebi malum dostlarım……….

 11. tazmani 19 Mart 2013 - 1:15

  ne turkum mutlu Türküm diyeneeeeeeee

 12. ata öztürk 19 Mart 2013 - 1:35

  ATAM ve SİLAH ARKADAŞLARI bu ÜLKEDEKİ TÜM VATAN SEVERLER SENİN BIRAKTIĞIN EMANETİ KORUYACAKTIR.KANIMIN VE BAYRAGIMIN ÜZERİNE AND İÇERİM NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !

 13. bucuklusaat 19 Mart 2013 - 3:11

  NE MUTLU TÜRKÜM D İ Y E B İ L E N E….

 14. Burak 19 Mart 2013 - 18:09

  İşte bu yüzden film izlemek için sizi tercih ediyorum. Helal olsun evrensel film :)

 15. meriç 19 Mart 2013 - 23:01

  ne mutluyum çünkü türküm

 16. mustafa 19 Mart 2013 - 23:05

  görüntülü olmasını isterdim.

 17. isac 20 Mart 2013 - 22:27

  ruhları şadolsun!!!onlardan Allah razı olsun,kazanılan bu emanete ihanet eden aramızdaki bugünün insanlarına lanet olsun diyorum

 18. türkan keleş 24 Mart 2013 - 15:38

  çanakkaleye bir kere gittim. Gelibolu yarımadası bütün şehitlikleri rehber eşliğinde gezdik. herkezin gitmesini ve görmesini tavsiye ediyorum.

Film Hakkındaki Yorumunuz Filme Yorum Yazın
kapat